Back to top

PROGRAMMA DELLE SESSIONI

     PROGRAMME                            

  THURSDAY, OCTOBER 24th                         

                                   

 8:00-9:00am  REGISTRATION - edificio 19 (1° piano)           

 9:00-11:00am TUTORIALS                                   

  •   Tutorial:   The Economics of Religion - Mara Squicciarini  -  Aula I, edificio 13  (piano terra)                      
  •   Tutorial:   Machine learning using R - Paolo Brunori -  Aula V, edificio 13 (1° piano)                            

 11:00am-1:00pm TUTORIALS AND GENERAL DISCUSSION                                

  •   Tutorial:   The Economics of Religion - Mara Squicciarini  -  Aula I, edificio 13  (piano terra)                      
  •   Tutorial:    Machine learning using R - Paolo Brunori  -  Aula V, edificio 13 (1° piano)

 

11:30am-1:00pm Riunione di CASA-Econ per i rappresentanti delle Associazioni Scientifiche  - Aula Baccarella, edificio 13  (piano -1)                          

1:00-2:00pm  REGISTRATION - edificio 19  (1° piano)                           

1:00-2:00pm  Essere una economista (incontro con le partecipanti alla RSA organizzato dalla Commissione di Genere)  - Aula V, edificio 13  (1° piano)                                       

2:00-2:20pm  WELCOME ADDRESSES -  Aula Magna, edificio 13 (piano -1)

Chair: Fabio Mazzola (Prorettore Vicario e Presidente Comitato Organizzatore Locale)

Speakers: Angelo Mineo (Direttore Dipartimento SEAS); Sebastiano Musumeci (Presidente Regione Siciliana); Leoluca Orlando (Sindaco di Palermo); Annalisa Rosselli (Presidente SIE)



2:20-3:20pm PLENARY SESSION 1 "GLOBALIZATION AND NATIONALISM: RETROSPECT AND PROSPECT" - Aula Magna, edificio 13 (piano -1)

Chair: Fabio Mazzola

Speaker: Maurice Obstfeld (University of California, Berkeley)                                     

 

3:20-4:40pm PARALLEL SESSIONS A   

A1 EMERGING ISSUES IN ENVIRONMENTAL ECONOMICS  (with IAERE - Italian Association of Environmental and Resources Economists) - Aula 2, edificio 19 (1° piano)

Chair: Simone Borghesi                          

  - Federica Cappelli, Caterina Conigliani, Valeria Costantini, Keti Lelo, Anil Markandya, Elena Paglialunga, Giorgia Sforna                               - Giovanni Marin, Massimiliano Mazzanti                                 - Amedeo Argentiero, Alessio D'Amato, Mariangela Zoli                               - Sabrina Auci, Nicolò Barbieri, Manuela Coromaldi, Melania Michetti

 

A2 CULTURE AND THE ARTS AS SOURCE OF SUSTAINABLE DEVELOPMENT AND SOCIAL COHESION (with AEC - Associazione per l’Economia della Cultura) - Aula I, edificio 13 (1° piano)

Chair: Marco Causi                           

Museum, audiences and territory: management and sustainability in the Guidelines of the Italian National Museum System - Annalisa Cicerchia, Michela Marchiori                              

- Gianfranco Franz                               - Michela Addis, Angela D'Orazio, Floriana Mulazzi, Maria Prezioso                               - Marco Gambaro, Tong Wang                               

 

A3 SUSTAINABLE DEVELOPMENT, DOLLARIZATION AND THE NORTH-SOUTH DEBATE  (with SITES-IDEAS - Società Italiana degli Economisti dello Sviluppo) - Aula Colletti, edificio 13 (piano terra)

Chair:  Pasquale Lucio Scandizzo                

- Pasquale Lucio Scandizzo, Stefano Maiolo     - Martina Menon, Federico Perali, Ranjan Ray , Nicola Tommasi - Federico Perali, Pasquale Lucio Scandizzo                           

 

A4 ECONOMIC CHALLENGES IN DEVELOPED AND EMERGING ECONOMIES (with EACES - European Association for Comparative Economic Studies) – Aula 3, edificio 19 (1° piano)

Chair: Marcello Signorelli    - Pompeo Della Posta, Enrico Marelli, Marcello Signorelli                                 - Floro Ernesto Caroleo, Francesco Pastore, Claudio Quintano, Antonella Rocca                                 - Kevin Hope, Francesco Pastore, Allan Webster                                 - Misbah T. Choudhry, Enrico Marelli, Marcello Signorelli                              

 

A5 TECHNOLOGICAL CHANGE, FIRMS AND LABOUR MARKET  (with INAPP) - Aula 1, edificio 19 (1° piano)

Chair: Sergio Scicchitano                                           

- Valeria Cirillo, Michele Raitano, Andrea Ricci                                 - Lucrezia Fanti, Dario Guarascio, Matteo Tubiana                        - Piero Esposito, Sergio Scicchitano    

 

A6 SCHOOLING - Aula 4, edificio 19 (1° piano)

Chair:  Maria Laura Di Tommaso                              - Anna Bussu, Dimitri Paolini, Manuela Pulina, Giuseppe Zanzurino                               - Giulia Bettin, Francesca Scaturro                                Maria De Paola, Vincenzo Scoppa, Janna Smirnova                        - Maria Laura Di Tommaso, Anna Maccagnan, Silvia Mendolia     

 

A7 CRIME - Aula Seminari A, edificio 19 (1° piano)

Chair: Giovanni Immordino                        - Anna Laura Baraldi, Carla Ronza                                 - Mustafa Caglayan, Alessandro Flamini, Babak Jahanshahi                                 - Simona Comi, Federica Origo, Laura Pagani                                 - Maria Perrotta Berlin, Giovanni Immordino, Francesco F. Russo, Giancarlo Spagnolo                              

 

A8 FIRMS 1 - Aula III, edificio 13 (piano terra)

Chair: Carlo Migliardo                          - Emanuela Carbonara, Giuseppina Gianfreda, Enrico Santarelli, Giovanna Vallanti                              - Stefano Amato, Rodrigo Basco, Fernanda Ricotta                                 - Antonio Fabio Forgione, Carlo Migliardo 

                         

A9 INFLATION -  Aula IV, edificio 13 (1° piano)

Chair: Ernil Sabaj  - Lorenzo Carbonari, Fabrizio Mattesini, Robert J. Waldmann                               - Pierluigi Morelli, Giovanni B. Pittaluga, Elena Seghezza                               - Marco Bottone, Alfonso Rosolia                               - Ernil Sabaj                              

 

A10 LOCAL EFFECTS - Aula V, edificio 13 (1° piano)

Chair:  Fabio Fiorillo                           - Fabrizio Fusillo, Davide Consoli, Francesco Quatraro                               - Luca Casolaro, Cristina Fabrizi          - Fabio Fiorillo, Federico Quaresima                     

 

A11 HEALTH  - Aula Multimediale A, edificio 19 (1° piano)

Chair: Paolo Li Donni                               - Giacomo De Luca, Domenico Lisi, Marco Martorana, Luigi Siciliani                               - Vanessa Cirulli, Giorgia Marini             - Matteo Lippi Bruni, Rossella Verzulli            

                                        

A12 THE ECONOMICS AND POLITICS OF ITALY 1 - Aula II, edificio 13 (1° piano)

Chair:  Giovanni Gallo                      

- Chiara Mussida, Raffaella Patimo                                 - Roberto Iacono, Marco Ranaldi                                 - Maria Rosaria Alfano, Anna Laura Baraldi, Erasmo Papagni                                 - Giovanni Gallo                              

 

4:40-6:00pm Coffee break,  edificio 13 (piano -1) ed edificio 19 (2° piano)     

    

5:00-6:00pm   – Aula III, edificio 13 (piano terra)

Chair: Annalisa Rosselli

Speaker: Chiara Mussida

USING EUROPEAN FUNDS: TERRITORIAL COOPERATION AND REGIONAL DEVELOPMENT Aula Colletti, edificio 13 (piano terra)

Chair: Dario Tornabene

Speakers: Anna Maria Fontana, Dario Tornabene, Giacomo Gargano

 

6:00-7:20pm PARALLEL SESSIONS B                               

B1 SEMI-PLENARY SESSION: "MIGRATION IN EUROPE: FACT AND EFFECTS" – Aula Magna,  edificio 13 (piano -1)

Chair: Annalisa Rosselli

Speakers:

Anna Maria Mayda

Francesco Fasani



Simone Bertoli              

B2 AGRICULTURAL POLICIES, FARMER LIVELIHOOD, ENVIRONMENTAL CHALLENGES AND SUSTAINABLE EVIDENCES  (with AIEAA - Italian Association of Agricultural and Applied Economics - Aula 3, edificio 19 (1° piano)

Chair:  Filippo Arfini                   

PDF iconConditional income differences between farm and non-farm households in the European Union and the role of the CAP direct payments: a panel analysis - Maria Marino, Benedetto Rocchi, Simone Severini                              

PDF iconWhich factors drive farmers' adoption and continuation of specific climate change mitigation schemes? - Francesco Pagliacci, Edi Defrancesco, Paola Gatto, Daniele Mozzato                              

PDF iconStrengthening the Links between Small-Scale Farmer Households and their Cooperatives: Evidence from AVCPO project on Durum Wheat in Ethiopia - Mario Biggeri, Alessandro Carraro, Federico Ciani, Donato Romano                         

PDF iconSustainability, Innovation and Rural Development: The Case of Parmigiano-Reggiano PDO - Filippo Arfini, Federico Antonioli,  Antonio Bodini, Elena Cozzi, Michele Donati, Marianna Guareschi, Maria Cecilia Mancini, Mario Veneziani                         

                        

B3 NEW DEVELOPMENTS IN MODELLING SOVEREIGN RISK (with AMASES - Associazione per la Matematica Applicata alle Scienze Economiche e Sociali)  - Aula III, edificio 13 (piano terra)

Chair: Andrea Consiglio                     

Sovereign Default in a Monetary Union - Sergio de Ferra, Federica Romei                              

 Sovereign ratings after sovereign restructurings. Private and official default - Silvia Marchesi, Tania Masi                              

 Global Risk in Long-Term Sovereign Debt- Nicola Borri, Kirill Shakhnov                              

 The Benefits of Reducing Hold-Out Risk: Evidence from the Euro CAC Experiment, 2013-2018 - Aitor Erce, Mattia Picarelli, Xu Jiang                              



B4 WAGES AND PAYS -  Aula IV, edificio 13 (1° piano)

Chair: Clara Graziano   - Giuseppe Croce, Emanuela Ghignoni    - Marco Guerrazzi, Pier Giuseppe Giribone                             - Silvia Vannutelli, Sergio Scicchitano, Marco Biagetti 

- Clara Graziano, Annalisa Luporini   

 

B5 CORRUPTION -  Aula 2, edificio 19 (1° piano)

Chair: Maurizio Caserta         

The impact of corruption on procurement performance. An assessment of Italian public work contracts and suppliers - Maurizio Lisciandra, Riccardi Milani, Emanuele Millemaci

- Salvatore Capasso, Lorenzo Cicatiello, Elina De Simone, Lodovico Santoro                               - Elena D'Agostino, Marco Alberto De Benedetto, Giuseppe Sobbrio                               - Maurizio Caserta, Livio Ferrante, Francesco Reito        

 

B6 ENVIRONMENT -  Aula1, edificio 19 (1° piano)

Chair:  Alessio D'Amato                     - Lorenzo Esposito, Giuseppe Mastromatteo, Andrea Molocchi                               - Silvia Bertarelli, Chiara Lodi                               - Chiara Antonelli, Manuela Coromaldi, Giacomo Pallante   - Manuela Coromaldi, Alessio D'Amato, Loredana Mirra                             

 

B7 ARTS AND CULTURE - Aula I, edificio 13 (piano terra)

Chair:  Vincenzo Fazio                  - Antonella Ardizzone, Concetta Castiglione, Valeria Morea, Michele Trimarchi                               - Chiara Dalle Nogare, Raffaele Scuderi, Enrico Bertacchini                               - Victoria Ateca-Amestoy, Concetta Castiglione, Anna Villarroya                                 - Concetta Castiglione, Davide Infante, Marta Zieba                              

 

B8 THE ECONOMICS AND POLITICS OF ITALY 2  - Aula II, edificio 13 (1° piano)

Chair:  Nicola Acocella                - Giovanni Piersanti                                 - Andrea Baldini, Marco Causi                               - Gabriele Cardullo, Maurizio Conti, Giovanni Sulis         

PDF icon Consumption and Wealth: New Evidence from Italy - Riccardo De Bonis, Danilo Liberati, John Muellbauer, Concetta Rondinelli    

 

7:20-7:40pm Transfer to welcome cocktail 

7:45pm Welcome cocktail, Rettorato, Palazzo Chiaromonte (Steri), Piazza Marina 61

               Welcome speech: Fabrizio Micari (Magnifico Rettore, Università degli Studi di Palermo)

Presentation Terziario Donna Lab Confcommercio “L’Economia della Felicità” (Patrizia Di Dio) 

                         

                              

       FRIDAY, OCTOBER 25th                                

8:00-9:00am REGISTRATION - edificio 19      (1° piano)                       

9:00-10:20am PARALLEL SESSIONS C                               

C1 THEMATIC RESEARCH AT ISTAT: PRELIMINARY RESULTS OF RESEARCH ON FIRMS  AND LABOUR MARKET (with ISTAT- Italian National Statistics Institute) - Aula Magna, edificio 13 (piano -1)

Chair: Claudio Vicarelli                

- Francesca Gallo, Emiliano Mandrone                            - Alessandro Arrighetti, Eleonora Bartoloni, Fabio Landini                               - Stefano Costa, Federico Sallusti, Claudio Vicarelli, Davide Zurlo                               - Stefano Costa, Federico Sallusti, Claudio Vicarelli, Davide Zurlo                              

 

C2 ENERGY TRANSITION, MACROECONOMICS AND ENVIRONMENT  (with AIEE - Associazione Italiana Economisti dell’Energia)  – Aula 3, edificio 19 (1° piano)

Chair: Carlo Andrea Bollino                     

Network Utilities Performance and Institutional Quality: Evidence from the Italian Electricity Sector - Golnoush Soroush, Carlo Cambini, Tooraj Jamasb, Manuel Liorca                               

 - Amedeo Argentiero, Simona Bigerna, Carlo Andrea Bollino, Maria Chiara D'Errico, Silvia Micheli, Paolo Polinori



Regional imbalances and public investments in energy infrastructures - Alessandro Sapio

Co-movement between Electrical Consumptions and Economic Growth in the PIGS: a Wavelet Analysis - Cosimo Magazzino, Lorenzo Giolli   

 

C3 ROUND ABOUT ECONOMICS  – Aula III, edificio 13 (piano terra)

Chair: Saverio Maria Fratini                     - Giancarlo Bertocco, Andrea Kalajzic                               - Angela Ambrosino, Mario Cedrini, John B. Davis                               - Rocco Caferra, Roberto Dell'Anno, Andrea Morone                               - Marianna Filandri, Silvia Pasqua                                                           

 

C4 A NEW ASSESSMENT OF COHESION POLICIES' EFFECTIVENESS: MACRO AND MICRO APPROACHES  - Aula I, edificio 13 (piano terra)

Chair: Fabio Mazzola                      

- Paolo Di Caro, Ugo Fratesi                               - Paolo Coccorese, Alfonso Pellecchia                          - Gianluigi Coppola, Sergio Destefanis                               - Davide Furceri, Fabio Mazzola, Pietro Pizzuto               

 

C5 GENDER, BUSINESS AND SOCIETY - Aula V, edificio 13 (1° piano)

Chair:  Mariacristina Rossi                

Women's candidatures in local elections: does the context matter? Empirical evidence from Italian municipalities - Igor Benati, Greta Falavigna, Lisa Sella                              

Female Quotas, Interlocking and Spill-Over Effects -  Alessio Bongiovanni, Paola De Vincentiis, Alessandra Guariglia, Eleonora Isaia, Mariacristina Rossi                              

Credit Access and Approval - Stefania Basiglio, Paola De Vincentiis, Eleonora Isaia, Mariacristina Rossi                              

Female Participation in Corporate Boardroom and Financial Performance. The Case of Italian Manufacturing Firms - Greta Falavigna, Eleonora Isaia, Alessandro Manello, Mariacristina Rossi                              

 

C6 PRODUCTIVITY 1   – Aula IV, edificio 13 (1°piano)

Chair: Luigi Marengo                     - Roberto Basile, Gloria Cicerone, Lelio Iapadre                                - Laura Abrardi, Laura Rondi         - Arianna Martinelli, Andrea Mina, Massimo Moggi                              - Giovanni Dosi, Marco Grazzi, Luigi Marengo, Simona Settepanella        

 

C7 MIGRATION 1 - Aula 2, edificio 19 (1° piano)

Chair: Anna Maria Ferragina                           Anna D'Ambrosio                               - Andrea Ariu                                 - Eugenia Canessa, Gianna Claudia Giannelli                               - Anna Maria Ferragina, Stefano Iandolo, Erol Taymaz      

 

C8 CefES SPECIAL SESSION ON CLIMATE FINANCE - Aula Seminari A, edificio 19 (1° piano)

Chair: Irene Monasterolo                    - Lucia Alessi, Elisa Ossola, Roberto Panzica                               - Stefano Battiston, Alan Roncoroni, Luis Onesimo Leonardo Escobar Farfan, Serafin Martinez Jaramillo                                - Claudio Morana, Giacomo Sbrana   - Stefano Battiston , Irene Monasterolo                                          

 

C9 TAXES - Aula 3, edificio 19 (1° piano)

Chair: Michele Raitano       - Stefano Boscolo                               - Valentina Colombo                                 - Francesco Bloise, Maurizio Franzini, Michele Raitano                        

 

C10 MONETARY POLICY - Aula Multimediale A, edificio 19 (1°piano)

Chair: Jungu Yang        - Anna Bartocci, Alessandro Notarpietro, Massimiliano Pisani                               - Monika Junicke, Vincenzo Merella                Jungu Yang              

 

C11 CORPORATIONS - Aula 4, edificio 19 (1° piano)

Chair: Davide Piacentino                            - Berkan Acar, Leonardo Becchetti, Stefano Manfredonia                               - Roberto Iorio, Maria Luigia Segnana                               - Roberto Antonietti, Chiara Franco                 - Martina Aronica, Rubinia Celeste Bonfanti, Davide Piacentino                        

 

C12 THE ECONOMICS AND POLITICS OF ITALY 3 - Aula II, edificio 13 (1° piano)

Chair: Fernanda Mazzotta                   - Graziella Bonanno, Laura Chies, Elena Podrecca                               - William Addessi, Ivan Etzo                                       - Sergio Destefanis, Fernanda Mazzotta, Lavinia Parisi   

 

9:00am-6:00pm POSTER SESSIONS (1:00 - 2:00pm Poster authors will be present in person)  - edificio 19 (1° piano)                            

10:20-10:40am Coffee break,  edificio 13 (piano – 1) ed edificio 19 (2° piano)                                

10:40am-12:00pm  PARALLEL SESSIONS D                               

 

D1 TURISMO E SVILUPPO ECONOMICO  (with Banca d'Italia) - Aula Colletti, edificio 13 (piano terra)

Chair: Roberto Torrini



Turismo in Italia. Numeri e potenziale di sviluppo - Andrea Petrella, Roberto Torrini



Tourism and local growth in Italy - Raffaello Bronzini, Emanuele Ciani, Francesco Montaruli



The Economic impact of Airbnb: the Italian case - Guglielmo Barone, Laura Conti, Giulio Papini



Innovazioni nella governance dei musei statali e gestione del patrimonio culturale: alcune evidenze da un'indagine della Banca d'Italia - Luigi Leva, Vanessa Menicucci, Giacomo Roma, Daniele Ruggeri

D2 ITALIAN ECONOMISTS AND ECONOMIC INSTITUTIONS IN HISTORICAL PERSPECTIVE  (with AISPE - Associazione Italiana per la Storia del Pensiero Economico) - Aula I, edificio 13 (piano terra)

Chair: Pier Franceso Asso        - Giovanni Farese                               - Fabio Lavista                            - Pier Francesco Asso, Sebastiano Nerozzi                              

 

D3 GLOBAL CHANGES IN THE ECONOMIC BALANCE OF POWER  (with AISSEC - Associazione Italiana per lo Studio dei Sistemi Economici Comparati) - Aula Seminari A, edificio 19 (1° piano)

Chair: Enrico Marelli                   - Vittorio Valli                               - Luigi Benfratello, Anna D'Ambrosio, Alida Sangrigoli                          - Rosaria Rita Canale, Giorgio Liotti                              

 

D4 FROM HIGH SCHOOL TO JOB PLACEMENT: MICRO-DATA LIFE COURSE ANALYSIS OF UNIVERSITY STUDENT MOBILITY  AND ITS IMPACT ON THE ITALIAN NORTH-SOUTH DIVIDE  (with SIS - Società Italiana di Statistica) - Aula 3, edificio 19 (1° piano)

 Chair: Massimo Attanasio             

- Giovanni Boscaino, Gianluca Sottile, Giada Adelfio                               - Martina Vittorietti, Ornella Giambalvo, Fabio Aiello                               - Silvia Columbu, Mariano Porcu, Isabella Sulis          - Marco Enea, Massimo Attanasio, Fabio Aiello    

 

D5 FAMILY 1 Aula 1, edificio 19 (1° piano)

Chair:  Lucia Schiavon                         

- Giulia Bettin, Isabella Giorgetti, Stefano Staffolani                              - Debora Di Gioacchino, Emanuela Ghignoni, Alina Verashchagina                                 - Stefania Basiglio                                  - Lucia Schiavon                               

 

D6 PRODUCTIVITY 2  - Aula IV, edificio 13 (1° piano)

Chair: Giuseppe Travaglini                        - Alessandro Mistretta, Francesco Zollino                                - Elena Grinza                               - Claudia Vittori, Andrea Ricci, Valentina Ferri                                 - Edgar J. Sanchez Carrera, Alessandro Bellocchi, Giuseppe Travaglini          

 

D7 MIGRATION 2 - Aula 2, edificio 19 (1° piano)

Chair: Davide Provenzano               - Eleonora Porreca, Alfonso Rosolia                                 - Debora Di Gioacchino, Alina Verashchagina                                 - Davide Bellucci, Pierluigi Conzo, Roberto Zotti                                 - Davide Provenzano                              

 

D8 ENERGY - Aula Multimediale A, edificio 19 (1° piano)

Chair: Rossella Bardazzi                - Pierluigi Montalbano, Silvia Nenci, Davide Vurchio                               - Teresa Randazzo, Enrica De Cian, Malcolm Mistry                               - Rossella Bardazzi, Maria Grazia Pazienza   

 

D9 REGIONS - Aula 4, edificio 19 (1° piano)

Chair: Sandro Montresor         - William Addessi, Ivan Etzo, Manuela Pulina                               - Marina Di Giacomo, Luca Pieroni, Luca Salmasi, Sarah Zaccagni   - Raoul Minetti, Pierluigi Murro, Valentina Peruzzi                                     - Roberto Antonietti, Sandro Montresor       

 

D10 LABOUR  - Aula V, edificio 13 (1° piano)

Chair: Federica Origo                        - Benedicta Marzinotto, Ladislav Wintr                               - Simone Angioloni, Maria Berrittella, Ziping Wu, Angel H. Aguiar                               - Carlo Dell'Aringa, Claudio Lucifora, Federica Origo                              

 

D11 MINSKY AT 100 - FINANCIAL KEYNESIANISM, SOCIALIZATION OF INVESTMENT, AND THE STAGE THEORY OF CAPITALIST DEVELOPMENT - Aula III, edificio 13 (piano terra)

Chair: Riccardo Bellofiore                        

Financial Sustainability, Macroeconomics and Dynamics: a Minskian perspective - Anna Maria Variato                              

- Lino Sau                               - Jan Toporowski                               - Riccardo Bellofiore                          

 

D12 THE ECONOMICS AND POLITICS OF ITALY 4 - Aula II, edificio 13 (1° piano)

Chair:  Ilde Rizzo                        - Francesco Bloise, Michele Raitano                               - Giorgia Marinuzzi, Walter Tortorella                               - Giovanni Marin, Marco Modica                               - Giuseppe Albanese, Emma Galli, Ilde Rizzo, Carla Scaglioni                              



12:00-1:00pm            Lunch,  edificio 13 (piano – 1) ed edificio 19 (2° piano)                              



1:00-2:20pm  SEMI-PLENARY SESSIONS                               

SP1 CENTRAL BANK INDEPENDENCE  - Aula Colletti, edificio 13 (piano terra)

Chair: Donato Masciandaro    

Speakers:  

Manuela Moschella

-  Davide Romelli

- Stefano Ugolini                             SP2 CONCORRENZA: QUANDO FUNZIONA E QUANDO NO - Aula IV, edificio 13 (1° piano)

Chair: Enrico Bellino   

Speakers:

- Alberto Baccini

Michele Grillo

- Rosaria Rita Canale                                



2:20-3:40pm SIE GENERAL MEETING - Aula Magna, edificio 13 (piano -1)          



3:40-5:00pm PARALLEL SESSIONS E                               

E1 TERRITORIAL GAPS IN ITALY: MEASURES AND POLICIES - Aula IV, edificio 13 (1° piano)

Chair: Vito Pipitone                       - Stefania Cosci, Valentina Meliciani, Marco Pini                               - Leonardo Becchetti, Luigino Bruni, Dalila De Rosa, Giuseppe Notarstefano, Lorenzo Semplici, Erasmo Vassallo                      - Giuseppe Terzo                               - Pier Francesco Asso, Vito Pipitone                              

 

E2 MACROECONOMICS AND THE HISTORY OF ECONOMIC THOUGHT: LESSONS FOR THE PRESENT (with STOREP - Associazione Italiana per la Storia dell’Economia Politica )  – Aula Colletti, edificio 13 (piano terra)

Chair: Antonella Stirati                    

The price puzzle for the US economy: an empirical assessment of the cost channel - Maria Chiara Cucciniello, Matteo Deleidi, Enrico Sergio Levrero                              

The quest for full employment in the early postwar USA: definitional issues and policy debates - Paolo Paesani, Antonella Palumbo                    - Massimo Di Matteo

A short story of the Phillips curve: from Phillips to Friedman… and back? - Antonella Stirati, Walter Paternesi Meloni          

 

E3 NEW PARADIGMS AND CHALLENGES IN THE GLOBAL ECONOMY  (with IT&FA - International Trade and Finance Association) - Aula II, edificio 13 (1° piano)

Chair: Pompeo Della Posta                      

Does Regulatory Distance Matter for Trade? The Effect of Non-Tariff Measures Differences Across TPP Countries - Marta Bengoa, Valeriano Martinez-San Roman, Blanca Sanchez-Robles                              

- Mick Swartz , Farrokh Emami Langroodi                             - Pompeo Della Posta                              

 

E4 ORGANIZED CRIME AND THE ECONOMY- Aula 1, edificio 19 (1° piano)

Chair: Mario Lavezzi                - Giovanni Bernardo, Irene Brunetti, Mehmet Pinar, Thanasis Stengos                               - Lavinia Piemontese                               - Pablo Slutzky, Stefan Zeume                               - Michele Battisti, Giovanni Bernardo, Andrea Mario Lavezzi, Giuseppe Maggio                    

 

E5 POVERTY AND WELL- BEING - Aula V, edificio 13 (1° piano)

Chair: Chiara Mussida                                                 

- Leonardo Becchetti, Fabio Pisani, Francesco Salustri, Lorenzo Semplici                                                      - Chiara Mussida, Maria Laura Parisi       

 

E6 FIRMS 2 - Aula 3, edificio 19 (1° piano)

Chair:  Marco Cucculelli                                             

- Maria Cipollina, Filomena Pietrovito, Alberto Franco Pozzolo                               - Francesco Bloise, Irene Brunetti, Valeria Cirillo                        - Anna Maria Menichini, Maria Grazia Romano     - Marco Cucculelli    

 

E7 MIGRATION 3 - Aula 2, edificio 19 (1° piano)

Chair: Elena Grinza                  - Marina Murat                               Pierre Georges Van Wolleghem, Marina De Angelis, Sergio Scicchitano                               - Joseph-Simon Goerlach                               - Alessandra Colombelli, Elena Grinza, Valentina Meliciani, Mariacristina Rossi                              

 

E8 PROCUREMENT - Aula 4, edificio 19 (1° piano)

Chair:  Alessandro Sterlacchini                            - Andrea Bastianin, Chiara F. Del Bo                                - Serena Brianzoni, Raffaella Coppier, Elisabetta Michetti                               - Stefano Clò, Massimo Florio, Valentina Morretta, Davide Vurchio         - Marialuisa Divella, Alessandro Sterlacchini         

 

 

E9 GENDER – Aula I, edificio 13 (piano terra)

Chair:  Maria De Paola                            - Alessandro Cigno                                - Giuliana Birindelli, Helen Chiappini, Marco Savioli                               - Tindara Addabbo, Maddalena Davoli, Marina Murat                               - Maria De Paola, Rosetta Lombardo, Valeria Pupo, Vincenzo Scoppa                              

 

E10 MICRO AND EXPERIMENTS - Aula Multimediale A, edificio 19 (1° piano)

Chair: Matteo Migheli                            - Luca Gori, Luciano Fanti                               - Francesco Angelini, Massimiliano Castellani, Lorenzo Zirulia                               - Erubiel Ordaz                               - Gianna Lotito, Matteo Migheli, Guido Ortona                               

 

E11 FIRMS AND BANKS - Aula Seminari A, edificio 19 (1° piano)

Chair: Filippo Reganati                           - Qingqing Cao, Paolo Giordani, Raoul Minetti, Pierluigi Murro                               - Annalisa Ferrando, Ioannis Ganoulis, Carsten Preuss                               - Alessandro Ferrari, Francisco Queiròs      - Michele Imbruno, Richard Kneller, Rosanna Pittiglio, Filippo Reganati       

 

E12 MACROECONOMIC POLICY, STRUCTURAL REFORMS, SPILLOVERS AND PRODUCTIVITY - Aula III, edificio 13 (piano terra)

Chair:  Davide Furceri                     

Productivity Spillovers in Advanced Economies - Marcos Poplawski-Ribeiro, Sinem Kiliç Çelik                              

 Macroeconomic Policy, Product Market Competition, and Growth: The Intangible Investment Channel - JaeBin Ahn, Romain Duval, Can Sever                               

 Enforcing Competition and Firm Productivity: Evidence from 1,800 Peruvian Municipalities - Marc Schiffbauer, James Sampi, Javier Coronado                              

 Monetary policy and misallocation - Silvia Albrizio, Cian Ruane, Davide Furceri  

 

5:00-6:20pm Coffee break,  edificio 13 (piano – 1) ed edificio 19 (2° piano)                               

5:20-6:20pm

WOMEN IN ITALIAN ACADEMIA: WHERE DO WE STAND? – Aula Colletti, edificio 13 (piano terra)

Chair: Roberta Rabellotti

Speakers: Francesca Bettio, Alessandra Casarico, Giulia Zacchia 

USING EUROPEAN FUNDS: SOCIAL COHESION AND RURAL DEVELOPMENT – Aula Magna, edificio 13 (piano -1)

Chair: Roberto Lagalla

Speakers: Dario Cartabellotta, Filippo Castiglia, Giuliano D'Eredità    

 

NUOVE PROSPETTIVE NELLA VALUTAZIONE DI POLITICHE PLACE-BASED CON EFFETTI ETEROGENEI  (with AISRe - Associazione Italiana di Scienze Regionali ) - Aula III, edificio 13 (piano terra)

Chair: Guido Pellegrini

Spatial Effects in Evaluating the Impact of the European Regional Policy - Marusca De Castris, Guido Pellegrini

Direct and Spillover Effects Using the Synthetic Control Method in the Presence of Interference - Marco Mariani, Giulio Grossi, Patrizia Lattarulo, Alessandra Mattei, Ozge Oner

Labor Mobility Effects of a Firm Level Shock - Augusto Cerqua, Guido Pellegrini

The effectiveness of Territorial Integrated Projects in southern Italy: evidence from a dose-response approach - Alessandro Cusimano, Fabio Mazzola, Sylvain Barde        



6:20-7:40pm PARALLEL SESSIONS F                               

F1 FISCAL POLICY, DEBT AND TAXES - Aula Multimediale A, edificio 19 (1° piano)

Chair: Luca Agnello                        - Paolo Canofari, Giovanni Piersanti, Alessandro Piergallini                               - Sergio de Nardis, Carmine Pappalardo                               - Rocco Caferra, Andrea Morone                               - Luca Agnello, Vitor Castro, Ricardo M. Sousa     

 

F2 INTERNATIONAL TRADE POLICIES: CHALLENGES AND OPPORTUNITIES  (with ITSG) -   Aula II, edificio 13 (1° piano)

Chair: Lucia Tajoli               

- Rita Cappariello, Michele Mancini                            - Antonio Navas, Antonella Nocco                              - Ilaria Fusacchia, Luca Salvatici, L. Alan Winters                               - Enrico Marvasi, Luca Salvatici, Lucia Tajoli                              

 

F3 EUROPE - Aula IV, edificio 13 (1° piano)

Chair: Marcello Minenna                                 - Giovanni Carnazza, Paolo Liberati, Agnese Sacchi                               - Sergio Destefanis, Matteo Fragetta, Emanuel Gasteiger                               - Elena Bobeica, Eliza Lis, Maria Sole Pagliari                               - Marcello Minenna                              

 

F4 MICRO-FUNDAMENTALSAula 1, edificio 19 (1° piano)

Chair: Frank Bohn                            - Maurizio Caserta, Livio Ferrante, Francesco Reito                               - Leonardo Becchetti, Davide Bellucci                                - Elena Lagomarsino, Alessandro Spiganti           Xue Wang, Frank Bohn                   

 

F5 FAMILY 2  - Aula Seminari A, edificio 19 (1° piano)

Chair:  Paolo Li Donni                            - Annamaria Lusardi, Olivia S. Mitchell, Noemi Oggero                               - Erica Delugas, Silvia Balia                               - Valentino Dardanoni, Mauro Laudicella, Paolo Li Donni                              

 

F6 BANKS, CREDIT AND CASH  - Aula V, edificio 13 (1° piano)

Chair:  Chiara Burlina                       - Antonio Accetturo, Giorgia Barboni, Michele Cascarano, Emilia Garcia-Appendini, Francesca Modena                                - Luca G. Deidda, Ettore Panetti                               - Roberto Rinaldi                               - Daniela Bragoli, Chiara Burlina, Flavia Cortelezzi, Giovanni Marseguerra                              

 

F7 SOCIAL CAPITAL  - Aula I, edificio 13 (piano terra)

Chair:  Stefania Cosci                                 - Luca Andriani, Pier Paolo Angelini, Andrea Filippetti                               - Fabio Pisani, Maria Cristina Scarafile      - Berardino Cesi, Silvia Coretti, Gilberto Turati                         - Anna Micaela Ciarrapico, Stefania Cosci, Loredana Mirra 

 

F8 MIGRATION 4 - Aula 2, edificio 19 (1° piano)

Chair: Giuseppina Talamo                                 

- Matteo Lippi Bruni, Irene Mammi, Cristina Ugolini                               - Giuseppina Talamo                              

 

F9 PUBLIC SPENDING  - Aula Colletti, edificio 13 (piano terra)

Chair:   Sebastiano Bavetta                          - Elvina Merkaj, Edvin Zhllima, Drini, Imami, Fabio Fiorillo                               - Tania Masi, Antonio Savoia, Kunal Sen                              

 

The economic impact of public expenditure on early childhood care  - Francesca Severini, Rosita Pretaroli, Claudio Socci, Noemi Ferracuti                              

- Floriana Cerniglia, Riccarda Longaretti, Alberto Zanardi                              

 

F10 MACRO MODELS – Aula III, edificio 13 (piano terra)

Chair: Marco Gallegati                                 - Massimo Ferrari                               - Vincenzo Merella, Stephen E. Satchell                               - Michele Fratianni, Marco Gallegati e Federico Giri                               - Marco Gallegati, Massimo Tamberi                              

 

F11 COMPETITION, OLIGOPOLY, MONOPOLY: RESHAPING AND REGULATION OF THE MARKETS - Aula 3, edificio 19 (1° piano)

Chair: Giuseppe Vitaletti                                  - Giuseppe Vitaletti                               - Leo Fulvio Minervini, Diego Piacentino                               - Virginia Canazza, Giorgio Perico, Pia Saraceno                               - Massimo D'Antoni                              

 

F12 INDUSTRIA DEL TURISMO E DEI SERVIZI IN ITALIA: PRODUTTIVITA', TERRITORIO, NETWORKS E NUOVI SERVIZI  - Aula 4, edificio 19 (1° piano)

Chair: Antonio Purpura                                  

La produttività dell'industria turistica italiana. Un'analisi spazio-temporale - Barbara Martini, Marco Platania                              

La spesa dei crocieristi nelle destinazioni: analisi delle tecniche di indagine e revisione della letteratura - Caterina Sciortino, Stefano De Cantis, Mauro Ferrante                              

Turismo esperienziale e cluster territoriali - Gioacchino Fazio, Stefano Fricano, Erasmo Vassallo                              

- Salvatore Iannolino, Giovanni Ruggieri                              

 

7:40-8:00pm Transfer to Social Dinner                              

8:30pm Social Dinner, Villa Chiaramonte Bordoraro, Via delle Croci, 21

                                     SATURDAY, OCTOBER 26th                                

                                   

8:00-9:00am REGISTRATION - edificio 19 (1° piano)                             

8:00-9:00am  Visit to the Palazzo dei Normanni and the Cappella Palatina

9:00-12:00am POSTER SESSIONS - edificio 19     

9:00-10:40am PARALLEL SESSIONS G                               

G1 LABOUR MARKET (with AEE - Asociación Española de Economía)  - Aula III, edificio 13 (piano terra)

Chair:  Beniamino Moro              

Labor markets in a new world shaped by radical demographic and technological changes - Juan Francisco Jimeno                              

Elderly Workers' Preference for Retirement: Evidence from Italy - Vincenzo Galasso                              

Labor Market Frictions and Lowest Low Fertility - Nezih Guner, Ezgi Kaya, Virginia Sanchez Marcos                               

Fertility Decisions and Employment Protection: Evidence from the Italian Jobs Act Reform - Maria De Paola                              



G2 FRONTIERS OF INTERNATIONAL BUSINESS (with EIBA - European International Business Associations - Aula Colletti, edificio 13 (piano terra)

Chairs: Valentina De Marchi, Stefano Elia, Roberta Rabellotti                         

- Stefano Elia, Paolo Barbieri, Luciano Fratocchi, Gabriele Dima                               - Vito Amendolagine, Riccardo Crescenzi, Roberta Rabellotti                               - Claudio Cozza, Chiara Franco, Giulio Perani, Antonello Zanfei                               - Davide Castellani, Giovanni Marin, Sandro Montresor, Antonello Zanfei                              



G3 HOUSEHOLD FINANCE - Aula V, edificio 13 (1° piano)

Chair:  Karl Taylor               

- Daniel Gray, Alberto Montagnoli, Mirko Moro                              

 

Intergenerational Precautionary Saving in Europe - Francesco Scervini, Serena Trucchi                              

Household Portfolio Allocation, Uncertainty, and Risk - Sarah Brown, Daniel Gray, Mark H. Harris, Christopher Spencer                              

- Martina Manfrè                              

G4 THE EDUCATED CLASS – Aula II, edificio 13 (1° piano)

Chair:  Andrea Gallice                           Paolo E. Giordani, Fabio Mariani                               - Irene Brunetti, Valeria Cirillo, Valentina Ferri                               - Maria Rosa Battaggion, Alessandro Vaglio                                - Andrea Gallice, Edoardo Grillo                              

 

G5 DEVELOPMENT - Aula I, edificio 13 (piano terra)

Chair: Raffaele Scuderi                     - Andrea Pronti, Sabrina Auci, Arianna Di Paola, Massimiliano Mazzanti                               - Pier Paolo Miglietta, Pierluigi Toma, Giulio Fusco, Donatella Porrini                           

      

Firms amidst the War: Evidence from Libya - Davide Del Prete, Michele Di Maio, Aminur Rahman           

- Giuseppe Tesoriere, Raffaele Scuderi       



G6 SPACE IN ECONOMIC ANALYSIS - Aula 3, edificio 19 (1° piano)

Chair:  Tiziana Cuccia                                      

- Michele Di Maio, Valerio Leone Sciabolazza, Vasco Molini                               - Fabio Cerina, Elisa Dienesch, Alessio Moro, Michelle Rendall                               - Arnab Batthacharjiee, Ornella Maietta, Fernanda Mazzotta                               - Andrea Cipollini, Fabio Parla      - Roberto Cellini, Tiziana Cuccia, Domenico Lisi                                  



G7 TRADE - Aula 1, edificio 19 (1° piano)

Chair:  Andrea Fracasso                                                 

- Riccardo Fiorentini                               - Bernardina Algieri, Antonio Aquino, Marianna Succurro                              Roberta Arbolino, Tiffany Louise Lantz, Oreste Napolitano                - Andrea Fracasso, Angelo Secchi, Chiara Tomasi     

  G8 METRICS AND METHODS  - Aula Multimediale A, edificio 19  (1° piano)

 Chair: Iolanda Lo Cascio           - George Kapetanios, Laura Serlenga, Yongcheol Shin                     - Valter Di Giacinto, Libero Monteforte, Andrea Filippone, Francesco Montaruli, Tiziano Ropele                               - Francesca Lilla                               - Demetrio Lacava, Edoardo Otranto                              

                                 

G9 IDEAS - Aula 4, edificio 19 (1° piano)

Chair:  Roberto Ciccone                      - Saverio Maria Fratini                               Alessio Emanuele Biondo                               

 

Circular Economy and Sustainability: A conceptually ambiguous relationship - Sandro Montresor, Jacopo Zotti                              

 

- Simona Monteleone, Salvatore Spagano                               - Stefano Zambelli                              



G10 VULNERABILITY  OF REFUGEES AND MIGRANTS: AN ECONOMIC PERSPECTIVE  -  Aula 2, edificio 19  (1° piano)

Chair: Daria Mendola                          

The Economics of Human Trafficking - Fabrizio Sarrica                              

Targeting poverty among migrants in Italy - Elisa Barbiano di Belgiojoso, Stefania Rimoldi, Alberto Arcagni, Marco Fattore                              

The Monetary and nonmonetary vulnerability of Syrian Refugees: evidence from Lebanon and Jordan - Chiara Gigliarano, Paolo Verme                              

Economic and Health Vulnerability of refugees in high income countries: evidence from Germany - Daria Mendola, Anna Maria Parroco, Paolo Li Donni                              



G11 INEQUALITY - Aula IV, edificio 13 (1° piano)

Chair:  Giuseppe Coco                           - Antonio Francesco Gravina, Matteo Lanzafame                               - Alessandro Spiganti                               - Debora Di Gioacchino, Laura Sabani, Simone Tedeschi                               - Filomena Garcia, Ettore Panetti                               - Giuseppe Coco, Raffaele Lagravinese, Giuliano Resce    

 

G12 INNOVATION AND EFFICIENCY - Aula Seminari A, edificio 19 (1° piano)

Chair:  Francesco Aiello                  

- Francesca Di Iorio, Maria Letizia Giorgetti                              



Is innovation failure just a dead end? - Elena Cefis, Riccardo Leoncini, Luigi Marengo                              

  - Francesco Aiello, Graziella Bonanno, Francesco Foglia                        

 

10:30-11:30am  Studying Economics: the University Guidance Program - Aula Colletti, edificio 13 (piano terra)

Chair: Laura Rizzi

SpeakersLaura Rizzi, Monica Billio, Massimo Attanasio, Rosalia Epifanio                           

 

10:40-11:40am Coffee break, edificio 13 (piano -1)



11:40am-1:20pm PLENARY SESSION 2: CIO' CHE CI ASPETTA: LA SFIDA DELLA SOSTENIBILITA' PER LO SVILUPPO, LE POLITICHE, E LA RICERCA ECONOMICA (with CASA-Econ - Consulta delle Associazioni Scientifiche in ambito Economico)  -  Aula Magna, edificio 13 (piano -1)     

Chair: Donato Romano - Donato Romano

Speakers:

- Maria Letizia Tanturri

- Carlo Andrea Bollino

 - Simone Borghesi

- Margherita Scoppola                    



1:20-1:30pm Conclusion and Farewell  - Aula Magna, edificio 13 (piano -1)                         

 

ARTICLES IN POSTER SESSIONS

 

- Anna Laura Baraldi, Carla Ronza

- Davide Bernardi

- Paolo Bonomolo, Valentina Gavazza

Giacomo M. Bruno

- Celestina Caccianiga

- Vanessa Cirulli, Giorgia Marini

- Fabrizio Culotta

- Francesco Fasano - Pasquale Giacobbe

- Josue Diwambuena, Raquel Fonseca, Stefan Schubert

- Ceesay Muhammed

- Paritosh Navinchandra Jha           

 

 

 

 

                                  

 

 

 

 

Carrello 0 (0,00 €)
Il carrello è vuoto.